Pop Art Sanat Akımı

Pop Art Sanat Akımı

Renklerin oldukça canlı, alışılmışın dışında ve eğlenceli Pop Art Sanat Akımı hakkında neler biliyorsunuz?

Konserve kutuları, Cola şişeleri, hamburgerler, sigara paketleri birbirinden farklı yiyecek ve içecekler bu akımın vazgeçilmez imgeleridir hatta pop art akımı özellikle toplumun gündelik yaşamındaki nesnelere sanatsal bir anlam kazandırmıştır.

Pop Art sanat anlayışı daima medya ve sinemacılara esin kaynağı olmuştur.

Tüketimi çekici bir konuma getirmek için renkli afişler, resimli dergi ve romanlar toplumların ilgisini çekmiştir.

Londra’da resim ve eserlerde,  yapıştırma kağıt yöntemini kullanan bir ressam topluluğunun eserlerini tanımlamak için Pop Art ifadesini kullanıyor olması ile bu akım yeryüzünde yerini almıştır.

Sanat ve kitle iletişiminin arasında ki dengede popüler kültürün etkisini ve ürünlerini tanımlamak adına Pop Art sanatı, köprü vazifesi görmektedir.

Çizgi roman estetiğini sanatsal bakış açıları ile ele alan Pop Art akımın sanatçıları, resim, heykel, sinema aracılığıyla kendilerini ifade ediyordu.

Tema olarak ise gündelik hayata dair oluşları  bazen kitlesel medyayı, reklamları, tanınmış televizyon ve bazen şöhretli isimlere eserlerinde yer veriyorlardı.

Çalışmalardaki canlı tonlar ve renkler ise bu sanat akımının kesinlikle en karakteristik özelliğidir!

Pop Art Sanat Akımı

Popüler sanatın kısaltılmış bir tür adı olan;  “pop art” renkli ve canlı görünerek birden çok alana yani kitleye hitap etmektedir. Popüler kültür ögelerini kullanan sanatçılar bu akımı eserlerinde oldukça sık kullanmıştır.

Pop Art’ın bilinen genel özellikleri arasında sanayileşmeye karşı ortaya çıkmasıdır.

Bir diğer genel özelliği ise;  gerçek ile görüntünün farkını ortaya koymaktır.

Rengarenk yapısıyla farklı etkiler yaratan pop art sanat akımı, özellikle 1950 -1960 kuşağının hafızasında yer edinmiştir!

Sanayileşme ve endüstri ile alakadar olan kuşaklar, bu akımla düzenlemiş sinema afisi, reklam kampanyası ve belki de oldukça popüler bir derginin kapağı ile büyümüştür.

Alışılmışın dışında ve eğlenceli olan Pop Art sanatı denince akıllara gelen ilk isimler;

Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Claes Oldenburg, Tom Wesselmann, Robert Indiana, David Hockney ve Peter Blake’dir.

Bence pop art, sanat tarihinde gerçekten büyük, geniş bir kitleye ulaşma şansına erişmiştir hatta tarihin gömülü sayfalarında kalmamış etkileri de sanatın her alanında devam etmektedir.

Yeni bir sanat akımı aracılığıyla görüşene dek, hoşçakalınız …

The following two tabs change content below.
Avatar
Sanat Tasarım Fakültesi- İletişim Sanatları bölümü mezunu köşe yazarımız, Tarih öğrencisi olarak akademik yaşamına devam etmektedir. Öğretmen ve editör olan yazarımız, “Arkeoloji -Sanat -Tarih” alanında, popüler düzeyde makale hazırlamaktadır.Tülay Çağlar Kadı
Avatar

Son Yazıları Tülay Çağlar Kadı (tüm yazıları)

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yorum ve Önerilerinizi Bizimle Paylaşın.

.