Yeşilay Dergi Kapağı Aziz Sancar İmzasıyla

Yeşilay Dergi Kapağı Aziz Sancar İmzasıyla

Sigaranın DNA’yı bozan etkisi Yeşilay Dergisi’nin kapağında Prof. Dr. Aziz Sancar imzasıyla

Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar,Yeşilay Dergisi Ekim sayısının kapağını tasarladı. Sigaranın DNA’ya zararları çalışmasıyla da dikkat Sancar, tasarımında sigara dumanıyla bozulan DNA çizimlerine yer verdi.

Sağlıklı yaşamın beslenmeyle, alışkanlıklarla, egzersizle birlikte bir bütün olduğunu belirten Prof. Dr. Aziz Sancar ;

“Güzel ve sağlıklı bir yaşam için iyi beslenmek, egzersiz yapmak ve uzak durmak kadar sigaradan ve bağımlılıklardan da uzak durmak gerekiyor. Bir ekibimle birlikte sigaranın DNA’sına zararın ortaya koyan bir çalışma gerçekleştirdik. Bizlerin akademide yaptığı çalışmalar, sivil toplum tarafından sahiplenilip, bilinçlendirmenin çok daha başarılı düşünüyorum. Yeşilay’ın da 100 yıldır bu doğrultuda yürüttüğü öğrenmek çok önemsiyor;  Bilimle el ele veren Yeşilay’ın yürüttüğü çalışmalarla geçen gün daha fazla bilgi sigarayı bırakmasını ümit ediyor;bir bilim insanı olarak Yeşilay gönüllü olmaktan gurur duyuyorum ” ifadesini kullandı.

Dergi kapağında 8 ayda 8 farklı isim 

Yeşilay, 100’üncü yaşı boyunca dergi kapağını onun ay ünlü bir isme emanet etmeyi sürdürüyor, ilk olarak usta ressam Devrim Erbil’in Haliç’i resmettiği çok sevilen eseri derginin Mart sayısının kapağında yer alırken, Nisan sayısının kapağını sevilen şarkıcı Aydilge, Mayıs sayısının kapağını Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu tasarladı. Haziran kapağında ünlü Ahmet Güneştekin’in “Cennette Bir Gün” adlı eseri yer aldı Temmuz sayısının kapağında iki kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk kadın tekvandocu İrem Yaman yer aldı. Yeşilay, Eylül sayısı kapağını TC Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya emanet etti.

Türkiye’nin bin sayıyı geride bırakan ilk aylık dergisi Yeşilay Dergisi’nin bin 41’inci yanında yesilaymarket.com ve Turkcell Dergilik’ten kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Yeşilay 

1920 yılında faaliyete yeşilay, insan  saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki bağımlılıklarla mücadele eden; ulusal ve uluslararası önleyici ve rehabilite edici sağlığı ve savunuculuk görev yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle; Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dahil olmuştur.

Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 81 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur 444 79 75 Danışma Hattı ile çağrı merkezi Danışmanlık büyüyen Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde ve Kıbrıs’ta aktif olarak 61 Yeşilay Merkezi (YEDAM) ile bağımlılık alanında profesyonel psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan kadrosu ile psikolojik ve sosyal hizmet desteği elde etmek

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için kullandığından beri Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur.

The following two tabs change content below.
Mecmua İstanbul

Mecmua İstanbul

Mecmua İstanbul yayın ekibi olarak az zamanda çok şey yapabilmenin günümüzde kayıp bir hazine haline geldiğini farkettik.  Zengin ve günceli yakından izleyen içeriklerimiz ile okuyucularımıza “kültür-sanat ile yaşamı” teşvik ediyoruz.
Mecmua İstanbul

Son Yazıları Mecmua İstanbul (tüm yazıları)

BU SAYFAYI PAYLAŞ

Yorum ve Önerilerinizi Bizimle Paylaşın.

.